Slunečné počasí a teplé večery přímo vybízí k posezení s přáteli, ke kterým neodmyslitelně patří dobré jídlo a pití. Nejenom zahradní večírky v letním období přitom přináší skrytou hrozbu v podobě zdravotních potíží způsobených salmonelou – bakterií projevující se nepříjemnými průjmovými onemocněními. Nedostatečné tepelné zpracování nebo špatné uskladnění potravin může velmi jednoduše vést k pomnožení bakterií a následná konzumace jednotlivých pokrmů se potom stává doslova hrou s ohněm.

Vzhledem k tomu, že léto vytváří ideální klimatické podmínky pro uchycení salmonely v organismu, je na místě, abychom obezřetně dodržovali nejenom základní zásady osobní hygieny, ale také abychom omezili konzumaci rizikových potravin. Nebezpečí, které tato bakterie pro naše tělo především v letních měsících představuje, lze naštěstí úspěšně minimalizovat dodržováním jednoduchých pravidel.

 

Jak se chránit před rizikem salmonely

Ovoce a zeleninu bychom zásadně měli konzumovat až po důkladném umytí pitnou vodou. Pouze tu bychom přitom měli užívat nejen k omývání potravin, ale také k mytí nádobí, k osobní hygieně a samozřejmě rovněž k vaření i k pití.

Zapomenout bychom dále měli na používání syrových vajec do pokrmů připravovaných za studena nebo do těch, které už nemáme v plánu nijak tepelně upravovat. Suroviny a pokrmy je třeba dostatečně uvařit či propéct. Pozor si dejme při grilování, a to zejména při přípravě kuřat – maso, které je u kosti ještě krvavé rozhodně není vhodné ke konzumaci.

Všichni dobře víme, že hotové jídlo je nejchutnější ihned po dovaření. Konzumace čerstvě připraveného pokrmu je přitom zároveň také tou nejbezpečnější volbou. V případě, že něco z oběda nebo večerního grilování zbyde, je vhodné hotové pokrmy uchovávat v lednici při teplotě do 10 °C nebo krátkodobě v teplém stavu při teplotě nad 60 °C. Chceme-li si znovu pochutnat na jídle, které zbylo z předchozího dne, měli bychom vždy daný pokrm důkladně ohřát.

Potraviny, které již jednou prošly tepelnou úpravou by v žádném případě neměly přijít do styku se syrovými surovinami – mohlo by tak dojít k jejich znečištění mikroby. Pozor bychom si tedy měli dát například na použití stejného nože na krájení syrového masa a hotových knedlíků – po každém použití a při jakékoliv změně práce je třeba jej důkladně umýt. Prostě a jednoduše, veškeré kuchyňské náčiní bychom měli udržovat v naprosté čistotě. Nezapomínejme přitom na to, že mezi takové náčiní se neřadí pouze nože či příbor, ale také utěrky a především naše vlastní ruce. Ty, koneckonců, používáme ze všeho nejčastěji, a to nejen při vaření.