Stav našeho chrupu je důležitý nejen pro nás samotné, významně ovlivňuje také to, jak působíme na ostatní. Trvá to jen několik málo sekund – oční kontakt, stisk ruky, úsměv – a první dojem je tu. Dokonalý a zářivý úsměv, to je meta, které se mnozí snažíme dosáhnout. Právě bílé zuby přitom lidé v našem okolí vnímají jako symbol zdraví a úspěchu. Pokud se chcete vyhnout chemickému bělení zubů, dost možná vás zaujme některá z následujících přírodních alternativ.

 

Jahodový zázrak

Zaručeným pomocníkem v boji proti zubnímu plaku jsou jahody. Stačí jich pár rozmačkat a prostřednictvím zubního kartáčku jemně nanést na zuby a nechat působit. Jahodovou směs nenechávejte účinkovat déle než pět minut jednou týdně, jinak by kyselina, kterou jahody obsahují, mohla způsobit poškození zubní skloviny.

Babské ucho

V pohádce byl pro Saxanu lok odvaru z babského ucha, neboli šalvěje přeslenité, symbolem světlejších zítřků ve světě lidí. Ve skutečném životě přitom bývá šalvěj často užívána pro ozdravování a zkrášlování zubů. Sušenou rostlinku stačí rozdrtit a použít podobným způsobem jako zubní pastu. Šalvěj nepomáhá pouze při bělení zubů, působí rovněž jako prevence kazivosti zubů.

 

Pomerančová kůra

Slupku z pomeranče už příště nevyhazujte, seřízněte ji a vnitřní bílou stranou si po dobu dvou až tří minut zkuste masírovat zuby. Volte pomeranče, které neprošly chemickým ošetřením a postupujte s opatrností tak, abyste si neporanili dásně či nepoškodili zubní sklovinu.

Bylinková voda pro zdravé dásně

Ústní vodu dnes seženeme v každé drogerii, přičemž většinou máme na výběr z nepřeberného množství výrobků. Vyzkoušet ale můžeme i přírodní receptury a bylinkovou ústní vodu si připravit sami. Polévkovou lžíci sušené máty, rozmarýnu a mateřídoušky zalijeme litrem vroucí vody, necháme vychladnout a posléze přecedíme. Tuto bylinkovou směs můžeme kloktat ráno i večer – poslouží nejen pro svěží dech, pomůže také při ochraně našich dásní.