Dávej pozor! Vzpomínáte si, kdy jste tuhle větu slyšeli poprvé? Dost možná to bylo ještě dřív, než jste vůbec začali chodit do školky. Když jsme byli malí, rodiče nás učili, abychom dávali pozor a neupadli, nevběhli pod auto nebo na sebe nepřevrhli hrnek s vroucím čajem. Dávat pozor jsme museli ve škole. Tam se k naší staré dvouslovné známé navíc připojila její dobrá kamarádka: „Soustřeď se!“ A od té doby nás ty dvě provázejí prakticky na každém kroku...

Soustřeď se!“ Až příliš živě si pamatuji, jak ta dvě slova rezonovala celým mým tělem, když jsem se, jak jinak než v naprostém shonu a stresu, chystala ke státnicím. „Dávej pozor!“ Říkám si každý den v práci v obavě, abych něco nepřehlédla, neopomněla nebo totálně nepokazila. Dávat pozor a soustředit se, všichni to moc dobře známe. A stejně tak dobře všichni známe ten pocit, když to prostě nejde.

Dnešní doba na nás klade obrovské nároky, často se ocitneme ve stavu, kdy se cítíme naprosto vyčerpaní jak po fyzické, tak po psychické stránce. A přesto musíme fungovat – studium, práce či nespočet dalších závazků a povinností. Už jste někdy v situaci, kdy jste potřebovali narychlo dobít baterky a soustředit se, také sáhli po energetickém nápoji? Pokud ano, tak už jste se pravděpodobně, ač možná nevědomky, seznámili s Taurinem.

Stimuluje a navozuje psychickou pohodu

Zajímá vás, proč je Taurin běžně používán jako přísada do povzbuzujících energetických nápojů? Působí totiž jako výrazný energizér se schopností podporovat mozkovou činnost. Optimalizuje prokrvení mozku a pomáhá zvyšovat koncentraci. Taurin se účastní metabolických procesů v mozku, stimuluje nervovou činnost a urychluje přenos nervových vzruchů. Zlepšuje odolnost vůči stresu a přispívá k navození psychické pohody, čímž pozitivně ovlivňuje naši fyzickou výkonnost a bdělost. Je také vhodným doplňkem pro sportovce, a to nejen pro své stimulační schopnosti, ale i proto, že napomáhá regeneraci a zlepšuje přijímání živin buňkami.

Taurin dokáže příznivě ovlivňovat hladinu cholesterolu a podílí se také na ochraně jater nebo trávení tuků. Jeho nedostatek může způsobovat problémy s viděním nebo vyvolávat poškození srdeční svaloviny, protože Taurin ovlivňuje správné fungování oční sítnice a krevní tlak. Současně snižuje riziko kornatění srdečních tepen. I přesto, že naše tělo si Taurin částečně dokáže syntetizovat samo, je dobré jeho hladinu doplňovat, a to zejména tehdy, pokud nepatříte mezi milovníky masa a upřednostňujete rostlinnou stravu.